If you are not signed up to receive text messages, it is highly recommended to do so. Follow the link below!

FATIMA ELEMENTARY PICTURE PAGE

KLUTZ Prize Winners

Fatima Elementary Students of the Quarter- Recognized by the School Board

Citizenship Award

Attendance Awards

Outstanding Attendance                                Perfect Attendance

Music Awards

K-2                                3-6

Art Awards

K-2                             3-6

3rd Grade A-Honor Roll

Mrs. Davis - McKenna Kliethermes, Eli Libbert, Journey Markway, Amelia Rasmussen, Henry Storm, Gabe Troesser, Paul Welschmeyer

Mrs. Kemna - Lyssa Bax, Tucker Gregory, Issabella Hoffman, Sadi Lehmen, Alexis Powell, Etta Redel-Sharisin, Eli Reinkemeyer

4th Grade A-Honor Roll

Mrs. Lehmen - Michael Gabelsberger, Jacoby Johnson, Paden Luebbert, Makenzie Riggs

Mrs. Murphy - Audrey Bexten, Zack Eisterhold, Adalynn Ellingsworth, Dakota Farnsworth, Troy Neuner, Trent Smith

5th Grade A-Honor Roll

Mrs. Rademann - Eden LePage, Azlyn Luebbert, Adelyn Post, Spencer Rasmussen, Sydney Scheppers, Dalton Scott, Heidi Struemph, Mitchel Winkelman

Mrs. Rehagen - Couper Bryant, Alex Gier, Prosper "Polly" LePage, Dalton Rademan, Kaedyn Rehagen, Isabella Smith

6th Grade A-Honor Roll

Mrs. Daugherty - Kila Kremer, Carissa Mushi, Mya Sankey, Bella Stockdale

Ms. Paschal - Taylor Bax, Jonathan Block, Megan Gabelsberger, Brody Kleffner, Gavin Poston

Mrs. Ryan - Lily Gregory, Kyla Saunders, Madison Wankum, Anabel Weber, Kinzey Woody

3rd Grade B-Honor Roll

Mrs. Davis - Bailey Buschjost, Coleman Dilbeck, Bria Eckler, Grant Kliethermes, Kale Morgan, Mallory Neuner, Drake Rodgers,Garrett Royston, Brian Wieberg, Quin Winkelman

Mrs. Kemna - Romy Deardeuff, Carter Freese, Dylan Huhn, Mason Huhn, Logan Laux, Jaidyn McCann, Ben Oliver, Tucker Schroeder, Hailey Titus

4th Grade B-Honor Roll

Mrs. Lehmen - Tristen Cremer, Ryder Herzing, Thomas Kremer, Caroline Neubert, Carly Nilges, Roland Nivens, Peyton Roberson, Malcolm Rowden, Savannah Verslues

Mrs. Murphy - Cassidy Epps, Brody Hoelscher, Tyson Holsman, Colby Kliethermes, Allison Reichel, Mathew Streng, Trace Walters, Layne Wild, Chris Wilde

5th Grade B-Honor Roll

Mrs. Rademann-Mason Bax, Dustin Strange, Henry Wilde, Conner Willis

Mrs. Rehagen-Kieren Bexten, Ava Buhr, Reese Dawson, Michael Hawkes, Taylor Hoerschgen, Peighton Kremer, Nolan Laux, Jesse Schroeder, Tucker Tune

6th Grade B-Honor Roll

Mrs. Daugherty- Clair Baumhoer, Reagan Bock, Connor Buhr, Lilly Cunningham, Jace Eisterhold, Brady Hager, Leni Hemmel, Zachary Hoffman, Matthew Kliethermes, Richard Luebbert, Try Luebbert, Eustis Redel-Sharisin, Lillian Troesser, Kevin Weider

Ms. Paschal-Randi Bax, Jamie Dilbeck, Wyatt Gabelsberger, Shane Graham, Hayden Hoffman, Gabriel Nilges, Mikey Oliver, Layne Samson, Alek Tune, Alexis Wieberg, Ava Wingate

Mrs. Ryan-Logan Bax, Nick Eynard, Peyton Helton, Trevor Herzing, Ashton Kremer, Isabelle Starke, Eva Wildehaber

Students of the Quarter- Quarter 4

Sitting: AnnMarie, Avery, Austin, Raelyn, Kalli, Savannah

Kneeling: Sadie, Eli, Madeline, Charlie

Standing: Cosmo the Comet, Bailey, Chris, Michael, Megan, Lily

Winner of the Golden Broom for Quarter 4

Mrs. Davis' Third Grade Class

Students of the Quarter- Quarter 3

Sitting: Julianna, Jackson, Wyatt, Phoebe,Lena, Chloe, Eli, Gemma

Kneeling: Brian, Polly, Caroline,  Jaidyn, Adalynn

Standing: Spencer, Lily, Cosmo the Comet, Peyton, Ava

Golden Broom Winners for Quarter 3

Mrs Ryan's Sixth Grade Class

 

SADD members Cassidy Schenewerk and Maria Kloeppel visit with the Elementary Students.

JR Deputy swearing in for the Fifth Graders

And the winner of the Reading for Education Drawing is.......

  Daniel

Junior Deputy Program- Fifthe Grade students learned about bomb robots and emergency vehicles. 

Star Students for Quarter 2

Row 1: Connar, Brendon, Emillie, Callie, Kynlee

Row 2: Benton, Claire, Talon, Mason

Back Row: Layne, Waylon, Gerrett, Cosmo the Comet, Bella, Heidi, Cameron, Cassidy

Golden Broom Award for Quarter 2- Mrs. Kemna's 3rd Grade Class

Keller's Kids for Quarter 2

Junior Deputy Program

Sheriff Bonham introduces Junior Deputy Program to the 5th Grade.

Students of the Quarter (1)

Sitting: Riley, Lilly, Gracey,Allis, Daniel

Middle Row:Audrey,Romy, McKenna,Jakob, Aliza, Addeline

Back Row:Eden, Savannah, Mya, Cosmo the Comet, Nick,Anabel, Jonathan

Golden Broom Award Quarter1

Mrs. Juergensmeyer's Kindergarten Class

Keller's Kids for Quarter 1

Keller's Kids are students that were clipped up to the principal's shirt or earned a 99% of classroom DOJO points for Quarter 1.

Grandparent Day 2018

Fatima Elementary welcomed close to 400 grandparents to celebrate their special day with our students.

            

Helen Haslag with her four grandchildren-                        Tim and Bev Backes drove 221 miles to spend 

   Kolby, Randi, Brie and Ava                                     the day with their granddaughter, Aliza

 

Welcome Back To School 2018-2019