The Gym will be closed from July 20th-30th for maintenance. Open House for 2017-2018 will be held Mon, August 14. The first day of school is Wed, August 16. Picture Day is Friday, August 18. ENJOY THE SUMMER!

Fatima Volleyball Home

Congratulations to our Varsity, JV and C Teams on receiving the 2016 MSHSAA Team Scholastic Awards- Outstanding Level

 

Congratulations to the following members of the Fatima Volleyball Team for being named Academic All State:

Emma Markway, Raegan Streeter, Megan Werdehausen, Kiley Williams, Kylie Eichholz, Halie Moeller, Ellie Crede

Congratulations to Megan Werdehausen for being named to the All State 2nd Team!!

Congratulations to the following Lady Comets for being named to the All Region Team:

2nd Team: Megan Werdehausen, Tara Buthod, Courtney Wolfe

 All District 1st Team: Courtney Wolfe, Megan Werdehausen, Kylie Eichholz

2nd Team: Tara Buthod

All Conference: MVP Megan Werdehausen

1st Team: Courtney Wolfe, Kiley Williams, Kylie Eichholz

2ns Team: Tara Buthod, Raegan Streeter, Emmay Markway and Ellie Crede

 

Schedule: Volleyball 2016    Helias Freshman Tournament     JC JV Tournament     Springfield Tournament (V)  

Pinkfest V Tournament          Pinkfest JV Tournament        District Tournament

Tournaments:

Concession Stand Work List

Fatima Lady Comets Varsity Volleyball Team 2016

Roster for 2016

Coach: Curtis Fischer       Assistant Coach:  Michelle Fischer

Player Pos Yr #
Megan Werdehausen M 12 2
Tara Buthod OH 12 3
Raegan Streeter OH/DS 12 4
Cierra Flores OH 11 5
Courtney Wolfe S 11  6
Ellie Crede OPP/M 9 9
Kiley Williams  DS/L 12 10/L21
Haile Moeller  M 11 11
Kylie Eichholz DS/L 11 12/L20
Madison Pfahl OPP/OH 12 13
Makayla Grothoff  OH/DS 11 14
Emma Markway S 12 15
       

 

Fatima Lady Comets JV Volleyball Team 2016

Roster 2016

Coach: Megan Distler

Player Pos Yr #
Ryann Muenks DS 9 2
Maria Kloeppel OH 10 3
Carly Muenks  DS/L 10 4
Cassidy Schenewerk S 10 5
Avery Orscheln OH/DS 9 6
Kendal Nilges OH 9 10
Jenna Reinkemeyer OH/DS 9 11
Jordan Pope M 10 13
Grace Rakestraw M 10  14
Grace Thoenen S 10 15
Claire Muenks OH 10 16
       

Fatima Lady Comets 9th-10th Grade Volleyball 2016

Roster for 2016

Coach: Aubry Berhorst

Player Pos Yr #
Kayla Berhorst DS 9 1
Maria Verslues S 9
JoDee Massman OH 10 5
Maria Kloeppel OH 10 6
Lacy Bertels OH 9 8
Claire Luebbering L 10 9/L23
Megan Lewis  10 10
Erica Schmitz S/OH 9 14
Anna Markway M 9 16
Hanna Kremer S/OH 17
       

Click below for the Volleyball work list

2015 Volleyball Worklist

DATE  OPPONENT  LOCATION  TIME  RESULTS 
Fri., Aug 19 Blue and Gold Scrimmage HOME 5:30 PM  
Mon., Aug 22 Hickman High School (9&10th/JV/V) Away 5:00 PM V-win - 25-14, 25-20, JV-win - 25-17, 25-16, 9th/10th - win- 20-25, 25-6, 25-13
Tue., Aug 23 Chamois High School (JV) Away 6:00 PM JV - win - 25-16, 25-8, 25-13
Thu., Aug 25 Helias High School (9&10th/JV/V) HOME 5:30 PM V - loss - 14-25, 19-25, JV - loss - 15-25, 10-25, 9th-10th - loss - 19-25, 21-25
Mon., Aug 29 Southern Boone High School (JV/V) HOME 6:00 PM V - 25-14, 25-11, JV - 25-23, 18-25, 25-20
Tue., Aug 30 Linn High School (JV/V) Away 6:00 PM V - win - 25-14, 25-16, JV - win - 23-25, 25-17, 25-21
Thu., Sep 1 Hermann High School (9&10th/JV/V) HOME 5:00 PM V - loss - 24-26, 22-25, JV -loss - 11-25, 24-26,  9th-10th- loss - 12-25, 12-25
Tue., Sept 6 Eugene High School (JV/V) Away 6:00 PM V - win - 25-15, 25-14, JV -win - 25-6, 25-21
Thu., Sept 8 Owensville High School (9&10th/JV/V) HOME 5:00 PM V - win - 25-14, 25-15, JV- win - 25-13, 25-19, 9th-10th- loss - 21-25, 23-25
Sat., Sept 10 Springfield Classic (V) Away 8:00 AM Loss v Kickapoo - 15-25, 19-25, Loss v Rogers, AR - 16-25, 19-25, Loss v Webster Groves - 23-25, 29-31, Win v Oak Park  - 20-25, 25-16, 25-19, Loss v Nixa - 25-21, 17-25, 21-25, Loss v Glendale - 28-26, 20-25, 14-25
Sat., Sept 10 Helias Freshman Tourney (9&10th) Away 8:30 AM Pool Play : Win v Lebanon - 25-22, 25-23, Loss v JC - 18-25, 19-25, Loss v Hickman - 13-25, 21-25.  Tournament: Win v Camdenton 25-20, 25-10
Sat., Sept 10 Capital City JV Tourney (JV) Away 8:30 AM Pool Play: Tie v Rock Bridge - 25-18, 18-25, Win v JC - 25-20, 27-25, Quarterfinals: Win v Quincy - 22-25, 25-16, 15-7, Semifinals: loss v Blair Oaks - 25-27, 17-25, 3rd Place Game: loss v Hannibal - 20-25, 22-25
Mon., Sept 12 Rock Bridge High School (9&10th/JV/V) Away 5:00 PM V - win - 16-25, 25-16, 25-19, JV - win - 25-19, 17-25, 25-20
Thu., Sept 15 Jefferson City High School (9&10th/JV/V) HOME 5:00 PM V - loss - 23-25, 22-25, JV - win - 25-22, 25-22, 9th-10th - loss - 21-25, 15-25
Sat., Sept 17 Union Freshman Tourney (9&10th) Away 8:30 AM Pool Play: Win v Waynesville - 25-19, 25-14, Win v St. Claire - 25-15, 25-12, Loss v Union - 25-27, 17-25  Tournament Play: Loss v Hermann - 10-25, 25-27, Win v Union - 25-19, 25-11  3rd place in Tourney.
Mon., Sept 19 Fr. Tolton High School (9&10th/JV/V) HOME 5:00 PM V - win -25-15, 25-22,  JV - win - 25-18, 25-23,  9th-10th - tie - 25-15, 15-25
Thu., Sept 22 Blair Oaks High School (9&10th/JV/V) Away 5:30 PM V - loss - 25-16, 23-25, 13-25,  JV - loss - 8-25, 16-25, 9-10- loss- 16-25, 21-25
Sat., Sept 24  Waynesville JV Tournament  Away 8:30 AM  Pool Play - Split v Parkview - 25-13, 23-25, Won v Rolla - 25-19, 25-22, Won v Willow Springs - 25-21, 25-23, Quarterfinals: Won v St James - 25-4, 25-7, Semifinal: Won v Sullivan - 25-16, 31-29, Championship Game: Won v Parkview - 25-22, 23-25, 15-8
Mon., Sept 26  Russellville High School (V) Away 6:00  PM  V - win - 25-4, 25-1
Thur., Sept 29  Battle Highs School (9/JV/V) HOME 5:30 PM  V - win - 25-21, 21-25, 25-22, JV - win - 25-21, 25-10
Sat., Oct 1  Lebanon Volleyball Tourmanent (V/JV) Away  8:30 AM  V Pool Play: Split v Glendale- 19-25, 25-17, Win v Lebanon JV - 25-22, 25-21, Split v Camdenton - 25-19, 23-25, Round 1: Win v Hickman - 25-14, 25-17, Semis: Win v Lebanon 28-26, 25-21, Championship: Win v Jefferson City - 25-22, 25-21
JV Pool Play: Win v Springfield Central - 25-9, 25-12, Loss v Hermann - 23-25, 28-30, Win v New covenant Academy - 25-14, 25-15, Win v Glendale - 25-12, 25-19, Semis: Win v Glendate - 20-25, 26-24, 25-17, Championship - Loss v Hermann - 19-25, 10-25
Tue., Oct 4  California High School (9&10th/JV/V) Away 5:30 PM  V - loss- 17-25, 23-25, JV - loss-14-25, 20-25, 9th-10th - loss - 25-14, 22-25, 25-23
Sat., Oct 8 Grain Valley Spikefest (V) Away 8:00 AM  Pool Play: Win v Cole Camp - 25-19, 25-23, Tie v Grandview - 19-25, 25-20, Loss v St. Pius - 23-25, 17-25   Bracket: Loss v Grain Valley - 25-18, 21-25, 18-25
Sat., Oct 18 Waynesville Freshman Tourney (9&10th) Away 9:00 AM  Pool Play: Loss v Lebanon - 24-26, 13-25, Loss v Helias - 13-25, 13-25, Loss v Camdenton - 18-25, 22-25  Bracket Play: Loss v Borgia - 15-25, 19-25
Tue., Oct 11  Fulton High School  (9&10th/JV/V) HOME 5:30 PM  V - win - 25-11, 25-11, JV - win - 25-7, 25-4, 9th-10th - 25-6, 25-8
Thur., Oct 13  New Haven High School (9&10thJV/V) Away 5:30 PM  V - win - 25-18, 23-25, 27-25, JV - win - 18-25, 25-23, 25-16, 9th-10th - win - 26-24, 25-22
10/17-10-18  District Tournament (V) TBA 5:30 PM Semis -v Eugene - win - 25-15, 25-13, Finals -v Steelville - win - 25-11, 25-23
Oct 22 Sectional & Quarterfinals Hermann TBA  Sectional: Fatima v Trinity Catholic - loss - 25-20, 18-25, 19-25