If you are not signed up to receive text messages, it is highly recommended to do so. Follow the link below!

Fatima High School Track Home

Congratulations to the following members of the Comets Track team for earning All State:  4 x 800 Relay team- 3rd place: Kailey Woody, Sierra Sankey, Alyssa Struemph and Katelyn Vanderfeltz,  3200 m -5th place: Kendall Haller  

Congratulations to the following members of the Comets Track team for advancing to the Sectional Meet on Saturday, May 18

Jordan Pope, Alyssa Struemph, Kailey Woody, Alexis Fischer, Kendal Haller, Girls 4 x 200 relay, Girls 4 x 400 relay, Girls 4 x 800 relay, Kendall Nilges, Eugene Hagenhoff, Caden Haslag, Elijah Selin

Congratulations to the following members of the Comets Track team on earning All Conference honors:

Jordan Pope, Alexandria Kliethermes, Sierra Sankey, Bridgett Veit, Kailey Woody, Katelyn Vanderfeltz, Alyssa Struemph, Alexis Fischer,                              Rachel Temmen, Alecia Naab, Elsie Bax, Hannah Moeller, Aubrey Kirsch, Victoria Nivens, Emma Kleffner, Kendal Nilges, Ellie Crede

Eugene Hagenhoff, Max Muenks, Dylan Smith, Caden Haslag, Elijah Selin, Ethan Flores, Trenton Post, Jonathan Schwartz, Joseph Schwartz,                         Hunter Herzing,Isaac Falter, Gus Amptman, Jackson Riegel, Wyatt Reinkemeyer, Landon Post

Schedule for 2019              Concession Stand Work List

 

Boys Track Team -2018

 

Gus Amptman-SO Collin Bridges-FR Isaac Falter-FR Ethan Flores-SO
Eugene Hagenhoff-SR Caden Haslag-SO Hunter Herzing-FR Cody Kloeppel-SR
Max Muenks-SR Trenton Post-FR Caleb Reinkemeyer-JR Jackson Riegel-FR
Gavin Satterfield-FR Jonathan Schwartz-SR Joseph Schwartz-SO Elijah Selin-JR
 
Dylan Smith-SR Coy Starke-FR Jason Woodruff-SO  
s
       

Girls Track Team 2018

Elizabeth Baumhoer-JR Elsie Bax-FR Erin Bock-FR Anna Crede- FR
Alexis Fischer-JR Kendall Haller-JR Alexandra Kleithermes-FR Hannah Moeller-SO
Kendal Nilges-JR Jordan Pope-SR Sierra Sankey-JR Alyssa Struemph-SR
Rachel Temmen-SO Katelyn Vanderfeltz-SR Kailey Woody-JR Laney Bassett-FR
Hannah Buechler-SO Ellie Crede-JR Maria Juergensmeyer-SO Claire Kampeter-SO
Aubrey Kirsch-SO Emma Kleffner-FR Alecia Naab-JR Victoria Nivens-FR
Avery Orschlen- JR Anna Robinson-SO Eliana Steinman-FR Bridgett Veit-SO
 
Hunter Anderson-JR Abby Welschmeyer-SO Cora Winkelman-SO  
 
       

 

2019 Track and Field Schedule and Results

For individual results go to athletic.net, momilesplit.com or TRXCtiming.com

DATE MEET LOCATION/TIME  TEAM RESULTS
Tue, Mar 19 St. James High School  (V/JV) St. James/3:00 PM Girls: 1. St. James 144.25, 2. Licking 128.5, 3. Fatima 112.75,   Boys: 1. St. James 164.5, 2. Salem 124, 3. Plato 80, 4. Licking 79, 5. Fatima 65    Individual results are at athletic.net
Fri, Mar 22 Blair Oaks High School  (V) Wardsville/4:00 PM Results are at momilesplit.com
Thur, Mar 28 Linn Invitational (V) Linn/1:00 PM Girls: 1. Osage 88, 2. Steelville 50, 3. Fatima 49   Boys:  1. St. James 89, 2. Osage 58, 3. Linn 55.5, ......10. Fatima  25  Individual results are at athletic.net
Tue, April 2 Fatima II Rick Buersmeyer Invitational (V/JV) HOME/3:00 PM Girls: 1. Blair Oaks 133, 2. Fatima 126, 3. Steelville 113   Boys: 1. Steelville 148, 2. Blair Oaks 104, 3. Dixon 93.5, 4. Fatima 87    Individual results are at athletic.net
Tue. April 9 Show Me Conference (V) TBA/1:00 PM Girls: 1. Fatima 135, 2. Linn 120, 3. Russellville 117  Boys: 1. South Callaway 162, 2. Linn 126, 3. Fatima 114  Individual results are at athletic.net
Fri, April 12 Owensville Relays (V) Owensville/4:00 PM Girls: 1. Montgomery County 153, 2. Owensville 152.5  3. Hermann 113, 4. Fatima 72  Boys: 1. Owensville 130.5, 2. Hermann 128, 3. St. Francis Borgia 120.....6. Fatima 47  Individual results are at athletic.net
Tue, April 16 Montgomery Co High School Montgomery City/4:00 PM Girls: 1. Montgomery County 150.5, 2. Fatima 93, 3. North Callaway 78.5, Boys: 1. Palmyra 126, 2. North Callaway 72, 3. South Callaway 67....8. Fatima 41  Individual results are at athletic.net
Thur, April 18 Centralia Open (V/JV) Centralia/TBA CANCELED
Tue, April 23 Herman Invitational (V/JV) Hermann/4:00 PM Girls: 1. Owensville 117, 2. Centralia 106.5, 3. Pacific 81, 4. Montgomery Co 76, 5. Fatima 60  Boys:  Centralia 148, 2. St. James 94.5, 3. Pacific 94, 4. Sullivan 93.....10. Fatima 23  Individual results are at athletic.net
Sat, April 27 Rolla Invitational (V) Rolla/9:00 AM Girls: 1. Rolla 252.5, 2. Fatima 155, 3. Waynesville 88.5   Boys: 1. Rolla 273, 2. Waynesville 133, 3. Lebanon 86, 4. Fatima 68  Individual results are at trxctiming.com
Sat, May 11 District Meet (V) TBA Results on momilesplit.com
Sat, May 18 Sectional Meet (V) TBA Results on momilesplit.com
5/24-25 State Championships (V) TBA Results on momilesplit.com